Czym jest przepuklina krążkowa ?

PRZEPUKLINY KRĄŻKOWE KRĘGOSŁUPA

/opis i sposoby leczenia/ Prawie 2/3 wszystkich uszkodzeń kręgów i krążków międzykręgowych występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który jest najbardziej obciążony masą ciała. Do typowych objawów zespołu kręgosłupa lędźwiowego należą: bóle krzyża, lumbago, rwa kulszowa i przepuklina krążkowa kręgosłupa.

  1. Bóle krzyża powstają w wyniku uszkodzeń i zwyrodnień kręgów i krążków lędźwiowych z powodu wadliwej postawy, przeciążenia pracą, nadwagą, spaniem na złych materacach i niewłaściwego odżywiania się.
  2. Lumbago lub postrzał jest to pojawienie się nagle ostrego i rwącego bólu okolicy krzyża. Powoduje niezdolność do poruszania się, przyjmowania pokracznej postawy i nie możnością znalezienia bezbolesnej postawy. Gdy napady lumbago powtarzają się częściej świadczy to o tworzeniu się przepukliny krążkowej.
  3. Rwa Kulszowa. Główny nerw kulszowy powstaje z łączenia się wielu korzonków nerwowych w najniższym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Bóle te są wynikiem ucisku na korzonki nerwowe obniżonych kręgów lędźwiowych i uszkodzeniem krążków . Objawy bólu występują na ogół w jednej nodze, rzadziej w obydwu. Ból promieniuje od ud do łydek a nawet do palców stóp. W cięższych przypadkach następuje porażenie nogi. Mięśnie chorej nogi mogą osłabnąć a nawet zanikać. Cukrzyca pogarsza stan pacjenta.
  4. Przepuklina krążkowa jest jedną z częściej występujących obecnie chorób kręgosłupa. Jest spowodowana nadmiernym  przeciążeniem lub zmianą struktury krążka międzykręgowego.  Gdy pęka zewnętrzny pierścień włóknisty otaczający krążek , jądro miażdżyste jest wypychane i w konsekwencji tworzy przepuklinę krążkową.Innym ważnym czynnikiem mającym wpływ na powstawanie przepuklin krążkowych jest spożywanie pokarmów zawierających chemiczne polepszacze, żywność wysoko przetworzoną oraz bark odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Lekarze najczęściej takim chorym, po podaniu silnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, radzą operację, polegającą na wycięciu wysuniętej części dysku i zblokowaniu sąsiadujących kręgów, wyłączając je z ruchów kręgosłupa. Przepuklin jest na ogół więcej niż przy jednym kręgu, więc liczba  zalecanych operacji może się zwiększyć. Operacja powinna być jedynie ostatecznością. Po nieudanej operacji nie ma już nawrotu do całkowitego wyzdrowienia. Pacjent zostaje sam ze swoim dolegliwościami.  

Zdecydowana większość przypadków są to przypadki lżejsze, wysunięcia się dysku w stronę rdzenia kręgowego lub korzenia nerwu czyli takie, które można leczyć i rehabilitować metodą Zintegrowanego Masażu Manualnego /ZMM/ : rozluźnieniem, masażem, ciskami, bruzdowaniem, skrętami i harmonizowaniem przepływów energetycznych. Szanse wyleczenia i powrotu do zdrowia są pewniejsze i w dużym stopniu zależą od pomocy pacjentom w rodzinie, opisanej w ZALECENIACH PO MASAŻU.

Mimo uzyskania poprawy zdrowotnej w wyniku zabiegów pacjent musi mieć świadomość, że powinien przez co najmniej rok oszczędzać kręgosłup przed nadmiernym wysiłkiem i przeciążeniem, gdyż przez cały ten okres grozi nawrót choroby.