10 zasad bezpiecznego podnoszenia ciężkich przedmiotów

„Spiesz się powoli a unikniesz błędów”. (Sofokles)

Przed podniesieniem czegokolwiek, niezbędna jest ocena wagi danego przedmiotu. Czasem trudno to ustalić i istnieje duże ryzyko „przedźwignięcia się” przy samej tylko próbie. Sprawdzenie orientacyjnej wagi można zrobić np. popychając przedmiot rękami lub nogą. Jeżeli okaże się on zbyt ciężki i mamy wątpliwości, czy sami damy radę go podnieść, poprośmy kogoś o pomoc lub w miarę możliwości, podzielmy przedmiot na mniejsze części.

 

Nie należy podnosić rzeczy ciężkich, jeśli można je przesunąć pchając lub ciągnąc. Zdarza się nieraz, że podnosimy ciężary zupełnie niepotrzebnie, przeciążając i uszkadzając nasz kręgosłup.

Zdrowy, silny mężczyzna może na ogół podnieść ciężar, który waży tyle co on sam. Jeśli ma wprawę w dźwiganiu, może oczywiście podnieść więcej.

Kobieta nie powinna podnosić ciężarów ponad 1/3 część wagi swego ciała. Osoby młode, które jeszcze rosną, powinny przy podnoszeniu zachować jak największą ostrożność.

10 zasad BEZPIECZNEGO PODNOSZENIA ciężkich przedmiotów:

1. Podejdź blisko przedmiotu.

2. Stań w rozkroku lub postaw jedną stopę nieco na skos przed drugą, tak aby równowaga była zapewniona zarówno w kierunku bocznym, jak i w przód oraz w tył.

3. Stań w tym kierunku, w którym masz przenosić przedmiot. Unikaj równoczesnego obracania się i podnoszenia! Jeśli chcesz się obrócić wraz z ciężarem, najpierw należy go podnieść. Obrót wykonuj stopami, a nie tułowiem.

4. Zegnij kolana, ale nie więcej niż do kąta prostego. Jeśli zegniesz kolana bardziej, znajdziesz się niemal w przysiadzie i nie zdołasz powstać z ciężarem.

5. Cofnij brodę. Napręż kark i pochyl tułów ku przodowi. Nie zginaj go! Istnieje różnica między pochyleniem, a zgięciem.

6. Napręż mięśnie brzucha i pleców tak, aby część krzyżowa pozostawała wyprostowana. Musi tu nastąpić krótkotrwała statyczna praca mięśni, aby kręgosłup utrzymać w tej pozycji.

7. Chwyć przedmiot wyprostowanymi ramionami, dzieląc ciężar równo między nimi obiema.

8. Unieś ciężar, prostując jednocześnie kolana, biodra i kręgosłup.

9. Trzymaj przy tym ciężar jak najbliżej ciała. Łatwiej jest podnosić, gdy ramię dźwigni jest krótsze.

10. Przy opuszczaniu należy postępować w ten sam sposób, zawsze spokojnie, bez szarpnięć. Równie niebezpieczne jest nagłe opuszczanie przedmiotu  lub wypuszczanie go z rąk.

Powyższe zasady dotyczą podnoszenia ciężarów „w pojedynkę”. Jeśli potrafimy je zapamiętać  i stosować  w naszej pracy zawsze, gdy to jest możliwe, to potrafimy także poradzić sobie w innych trudnych sytuacjach przy podnoszeniu.

Dlaczego tak ważna jest umiejętność prawidłowego podnoszenia?

Bo w ten sposób OSZCZĘDZAMY KRĘGOSŁUP. Bierze on udział w podnoszeniu, znajdując się w najmocniejszym ustawieniu – dobrze zrównoważony, nie skręcony i nie zgięty. Obciążenie zostaje równo rozłożone na stawy i na tarczki międzykręgowe, a ryzyko wypadnięcia jądra miażdżystego jest w tej pozycji najmniejsze. Mięśnie nóg i pośladka dzielą wysiłek z kręgosłupem.

Żródło: Eklundh M., Dbaj o Twój kręgosłup, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa