4 pozycje łagodzące ból kręgosłupa

Ból i dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa jest bardzo częstym problemem dotykającym całą naszą populację. Dlatego w tym artykule skupimy się na prostych pozycjach ułożeniowych, które złagodzą ból w tej części kręgosłupa.

Na pojawienie się bólu w odcinku lędźwiowym może mieć wpływ mnóstwo czynników, m.in.:
• siedzący tryb życia/pracy
• brak aktywności fizycznej
• ciężka praca fizyczna z nadmiernym dźwiganiem
• wady postawy
• stan po urazach sportowych i wypadkach komunikacyjnych

 

Oprócz masażu leczniczego, który jest rewelacyjną formą terapii, jak również profilaktyki walki z bólami pleców, warto znać pozycje ułożeniowe, które pomogą zrelaksować i odciążyć nasz kręgosłup.

Poniżej kilka pozycji ułożeniowych, które rozluźnią Twój kręgosłup i przyniosą szybka ulgę obolałym plecom.
1. Ukłon japoński
Jest to pozycja rozciągająca cały kręgosłup i rozluźniająca mięśnie pleców. Świetna forma na szybkie rozluźnienie po całym dniu pracy. Zacznij od klęku podpartego, następnie usiądź na pięty i nie odrywając od nich pośladków, wykonaj skłon w przód w maksymalnym dla Ciebie zakresie. Ręce swobodnie oprzyj o podłogę i pozostań w tej pozycji jakiś czas, bardzo głęboko i spokojnie oddychając.
2. Pozycja embrionalna
Wyjątkowo rozluźniająca pozycja w leżeniu na boku, która rozciąga kręgosłup oraz mięśnie okołokręgosłupowe. Połóż się na boku, zegnij nogi w kolanach i podciągnij je maksymalnie do klatki piersiowej. Dodatkowo obejmij nogi rękoma i rozluźnij się. Ta pozycja przyniesie Ci dużą ulgę głównie w dolnym odcinku kręgosłupa.
3. Pozycja w leżeniu na wznak, ze zgiętymi nogami
Ta prosta pozycja odciąży nasze plecy i pozwoli na relaks i regenerację kręgosłupa. Plecy płasko przylegają do podłogi, a zgięte w kolanach nogi minimalizują obciążenie kręgosłupa. Jest to idealna pozycja relaksu po pracy, przed zaśnięciem lub zaraz po przebudzeniu.
4. Pozycja krzesełkowa
Pozycja ta jest niezastąpiona w momencie, gdy pojawiają się silne dolegliwości bólowe. Uniesienie nóg pod kątem 90 stopni odciąża kręgosłup i minimalizuje ucisk na dyski lub korzenie nerwowe. W silnych dolegliwościach bólowych daje ulgę i pozwala doczekać do wizyty u fizjoterapeuty. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i połóż je na podwyższeniu, tak aby opierały się całymi łydkami. Możesz wykorzystać do tego piłkę rehabilitacyjną, poduszki lub krzesło.

Piłki rehabilitacyjne oraz masujące dostępne w naszym gabinecie ul. Łukowska 1, tel: 797 388 855

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka