Cellulit – zmora dzisiejszych kobiet

Cellulit, nazywany również pomarańczową skórką, jest dobrze znany chyba każdej współczesnej kobiecie. Jest niejednokrotnie problemem spędzającym sen z powiek i wpędzającym w zły nastrój.

Czym jest cellulit i jak z nim walczyć? Postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Cellulit jest przerostem tkanki tłuszczowej, oraz zmianami w tkance łącznej i podskórnej. Efektem tych zmian jest pofałdowana i nierówna powierzchnia skóry, najczęściej na udach i pośladkach.

Możemy wyróżnić trzy fazy pomarańczowej skórki:
I – kiedy zmiany nie są widoczne, a można je zauważyć dopiero po uszczypnięciu skóry.
II – kiedy zmiany są widoczne bez szczypania
III – kiedy nierówności są bardzo widoczne, niezależnie od pozycji ciała.

Przez wiele lat cellulit kojarzył sie z problemem otyłości, jednak wyraźnie widać, że problem ten dotyczy też szczupłych kobiet. Jakie są zatem przyczyny powstawania tego pofałdowanego problemu?

1. Zaburzenia hormonalne – badania wykazały, że nasilenie objawów cellulitu pojawia się u dziewczyn w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży oraz tych w okresie przekwitania. Wiąże się to z zaburzeniem gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie zmianami w gospodarce wodno – elektrolitowej oraz zaburzeniami metabolizmu.
2. Zburzenia mikrokrążenia i układu limfatycznego – obrzęki limfatyczne powodują ucisk na naczynia krwionośne, zaburzają krążenie w tkance podskórnej i tłuszczowej. Z niewłaściwej ilości substancji odżywczych i z niedotlenienia, w komórkach gromadzą się toksyny, co również zwiększa ich objętość wywołując nieestetyczny efekt.
3. Zła dieta– stwierdzono, że na pojawienie sie cellulit ma wpływ wiele produktów, które spożywany. Są to między innymi słodycze, jedzenie typu fast- food, kawa, alkohol i palenie tytoniu.

Jak z tym walczyć?
Pierwszym krokiem do pozbycia się pomarańczowej skórki powinna być zmiana nawyków żywieniowych i wyeliminowanie z diety produktów, które mogą przyczyniać się do jego powstawania. Dieta powinna iść w prze z ruchem. Ćwiczenia pobudzą przemianę materii, poprawią krążenia i wyregulują gospodarkę wodną.

Drugim krokiem jest walka problemem od zewnątrz. Świetnie sprawdza się stosowanie kosmetyków antycellulitowych w postaci kremów i maści. Należy pamiętać, że skora musi być odpowiednio przygotowana na taką pielęgnację, środki lepiej wchłaniają się po zastosowaniu masażu poprawiającego krążenie i złuszczającego martwy naskórek. Jednym z lepszych zbiegów jest masaż bańką chińską.
Szybki, mechaniczny i bardzo skuteczny sposób na poprawę wyglądu nóg. Usprawnia pracę układu limfatycznego, poprawia ukrwienie, ujędrnia i wysmukla.

Nie czekaj! Zacznij walkę z pomarańczową skórką już dziś!
mgr fizjoterapii Anna Mąka