Dobór stanika wpływa na zdrowie kręgosłupa

Prawidłowo dobrany stanik jest bardzo ważnym elementem, nie tylko z uwagi na estetykę i wygląd biustu, ale również z uwagi na nasze zdrowie. Lekarze uczulają, że piersi nie powinny być nadmiernie uciskane, gdyż może to powodować różnego rodzaju zmiany chorobowe.

Jak to się jednak ma do naszego kręgosłupa?

Problem ten dobrze znają panie, które mają duży i obfity biust. Są to dodatkowe kilogramy, które powodują zmianę ustawienia ciała, co nadmiernie obciąża głównie kręgosłup piersiowy.

W skutek nadmiernego ciężaru piersi, plecy są zgarbione, barki wysuwają się do przodu a klatka piersiowa się zamyka. Dochodzi do nadmiernego wygięcia w odcinku lędźwiowym, tak zwana pogłębiona lordoza. Takie ustawienie kręgosłupa sprzyja pojawieniu się przeciążeń i dolegliwości bólowych. Kręgosłup narażony jest na pojawienie się zwyrodnień na trzonach kręgowych oraz na krążkach międzykręgowych.

Jednym że sposobów odciążenia pleców jest dobór odpowiedniego biustonosza. Niestety wiele kobiet nie zwraca uwagi na funkcjonalność tej części garderoby i naraża się na niepotrzebny dyskomfort.

Na co zwrócić uwagę wybierając stanik?

  1. Odpowiednie wymiary

Mamy na myśli precyzyjne wymiary obwodu tuż pod biustem oraz obwodu samego biustu, mierzonego przez brodawki sutkowe. Obwód pod biustem pozwoli dobrać odpowiednią długość stanika. Pamiętaj, aby od pomiaru odjąć 2-3 centymetry – materiał rozciąga się po kilku praniach.

Rozmiar miseczki dobiera się odejmując pomiar obwodu pod biustem, od obwodu biustu. Jeśli różnica wynosi 10-11 cm nosisz miseczkę A, jeśli 12-14 cm to nosisz miseczkę B itd.

  1. Haftka

Biustonosz powinien się zapinać na pierwszą haftkę, dzięki temu jest możliwość regulowania obwodu, kiedy materiał się rozciąganie. Jest to bardzo ważne, ponieważ za duży nie będzie spełniał swojej funkcji, a zbyt mały spowoduje duży ucisk na kręgosłup.

  1. Ramiączka

Do obfitego biustu ramiączka muszą być szerokie, nie mogą wciskać się w skórę i rozchodzić na boki ku górze. Jest to ważne, aby nie obciążać nadmiernie ramion.

  1. Zapięcie stanika

Musi znajdować się pod łopatkami idealnie na linii biustu. To znak, że podtrzymuje biust prawidłowo.

  1. Środek biustonosza

Powinien idealnie przylegać do ciała, nie odstawać i nie wcinać się w ciało. To znak, że miseczki dobrane są perfekcyjnie.

To co ważne! Przy obfitych biustach i dużej bolesności kręgosłupa warto udać się do profesjonalnej brafiterki i poprosić o uszycie specjalnego biustonosza odciążającego plecy. W takich sprawach nie warto oszczędzać!

 

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka