Drenaż limfatyczny

Obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych są bardzo częstym problemem, który spotyka Pacjentów. Mogą one występować z różnych powodów. Dzielimy je na pierwotne lub wtórne.

Obrzęk pierwotny jest związany z wrodzonymi nieprawidłowościami układu limfatycznego. Może się pojawić na różnych etapach naszego życia – od momentu narodzin po zaawansowany wiek.

Obrzęk limfatyczny pierwotny jest przewlekłym problemem, którego nie możemy wyleczyć trwale, ale dzięki odpowiedniej terapii jesteśmy w stanie skutecznie się go pozbywać. Obrzęki objawiają się dyskomfortem, uczuciem rozpierania pod skórą, zmniejszeniem zakresu ruchu kończyny dotkniętej obrzękiem oraz zmianą w samej strukturze skóry (przypomina plastelinę – po dotknięciu obrzęku palcem pojawia się wyżłobienie).

Obrzęk wtórny powstaje przez ingerencje do naszego organizmu – operacje, radioterapie – lub inne leczenie w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia lub całkowitego usunięcia węzłów chłonnych. Wtórne obrzęki mają bardzo podobno objawy jak obrzęki pierwotne.

Najskuteczniejszą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest drenaż limfatyczny, który jest wykonywany ręcznie albo mechanicznie. Jest to rodzaj masażu mającego na celu usprawnienie pracy układu limfatycznego. W zależności od miejsca obrzęku terapeuta „uwalnia” okoliczne węzły chłonne poprzez masowanie konkretnych miejsc na naszym ciele, w efekcie czego obrzęk znacznie się zmniejsza a zaległa limfa ulega rozproszeniu.

Drenaż limfatyczny poprawia ogólną kondycję organizmu. Jego działanie polega na udrożnieniu węzłów chłonnych i przesunięciu limfy w kierunku ujść żylnych. Pod wpływem specjalnie dobranych  technik masażu, stosowanych w formie przepychającej, przesuwającej lub  wyciskającej, dochodzi do pobudzenia krążenia limfy i aktywizacji pracy węzłów chłonnych.

Zwiększony w ten sposób przepływ chłonki, zapewnia prawidłową czynność układu limfatycznego. Pozwala mu spełniać główne zadania transportowe, oczyszczające i regenerujące. Następuje zwiększone zasilanie tkanek i narządów w substancje odżywcze, usuwanie produktów przemiany materii i likwidacja objawów zastoinowych. W węzłach chłonnych zostaje więcej chłonki oczyszczonej z bakterii, przez co zwiększa się odporność organizmu.

Drenaż limfatyczny – WSKAZANIA

Istnieją  schorzenia, w  przypadku których masaż limfatyczny jest ważnym elementem  leczenia  i regeneracji. Są to: niewydolność żylna, zespół cieśni nadgarstka, zespół Raynauda, choroba niedokrwienna kończyn dolnych, neuropatie, neuralgia, limfopatia polekowa, przewlekłe opuchnięcia, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa, otyłość oraz zaburzenia troficzne skóry.

Wskazaniami do przeprowadzenia masażu limfatycznego są zatem: występujące obrzęki, stany pourazowe, rehabilitacja po mastektomii, długotrwałe unieruchomienia, żylaki kończyn dolnych, stany po oparzeniach, zakrzepica dużych tkanek kończyn dolnych. Masaż limfatyczny wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn, przyspieszanie przemiany materii, usprawnianie krążenia limfy, wzmacnianie systemu immunologicznego.

Drenaż limfatyczny – PRZECIWWSKAZANIA

Niestety nie każdy może poddać się masażowi limfatycznemu. Do głównych przeciwwskazań należą: ostry obrzęk płuc, ostry uraz tkanek miękkich, ostra zakrzepica żylna, choroby układu sercowo-naczyniowego, wszczepiony rozrusznik serca, padaczka, gorączka, jaskra, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby zakaźne (np. gruźlica), choroby skóry, choroby nowotworowe, zakrzepica żył głębokich oraz zapalenie naczyń chłonnych. Drenażu limfatycznego powinny także unikać kobiety w ciąży lub w trakcie miesiączki.

Drenaż limfatyczny dostępny w jednym z gabinetów FIZJOTERAPIA GRUDNIEWSCY:

  1. Miasteczko Wilanów, ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4, tel. 793 239 239
  2. Praga-Południe, ul. Łukowska 1, lok. U-16, tel. 793 388 855

Opracowanie:

mgr fizjoterapii Walenty Trandasir

mgr fizjoterapii Anna Karpińska