Dobra energia, dobra na zdrowie!

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.” (Leonardo da Vinci)

Każdy żywy organizm, w tym także ludzki, potrzebuje energii do życia, jednak nie każdy pozyskuje ją w ten sam sposób. Mówi się, że energia to pokarm dla duszy, podobnie jak jedzenie, które jest pokarmem dla ciała czy wiedza, która karmi nasz umysł. To właśnie energia sprawia, że mamy siłę do działania i nie poddajemy się, pomimo wielu przeciwności losu, które pojawiają się na naszej drodze. Ta niezwykła moc napędzająca nas do życia, nazywana jest siłą lub energią życiową. Tylko od nas samych zależy, jaką energię sobie dostarczamy – pozytywną czy też negatywną. Prawda jest taka, że gdy karmimy siebie nienawiścią czy agresją to rozbudzamy w sobie dokładnie takie same uczucia. Gdy natomiast karmimy siebie pozytywnymi myślami i emocjami, to sprawiamy, że przepływa przez nas dobra energia, która nas uskrzydla i dzięki której czujemy się szczęśliwsi. Niewyczerpane pokłady dobrej energii można czerpać z otaczającej rzeczywistości a jej źródła to m.in.:

  • relaks autogenny (pomaga wykorzystać wewnętrzne siły witalne do celów leczniczych, relaksacyjnych oraz regeneracyjnych)
  • spotkania z przyjaciółmi i ludźmi, o pogodnym usposobieniu oraz pozytywnym myśleniu (co wyraźnie poprawia nam samopoczucie)
  • picie wody i zielonej herbaty (wspomaga i oczyszcza organizm, gdyż wypłukuje z niego zbędne toksyny)
  • spacery na łonie natury, tj. park, las, polna łąka, plaża, góry (energiczny spacer w wysoko uniesioną głową i wyprostowaną postawą to gwarantowany zastrzyk dobrej energii a przebywanie w otoczeniu drzew łagodzi stresy i pomaga wrócić do równowagi)
  • odpowiednia ilość snu dostosowana do potrzeb i wieku (większość ludzi, aby nabrać sił witalnych, potrzebuje zwykle od 7 do 8 godzin nocnego wypoczynku)
  • modlitwa (wiara wzmacnia, przynosi ukojenie i nadzieję)
  • joga, medytacja, taniec (rozładowuje napięcie oraz pomaga poznać siebie, w tym własne ciało i umysł)
  • uprawianie sportu, np. bieganie, chodzenie z kijkami (tzw. nordic walking), pływanie (dzięki aktywności fizycznej możemy wydobyć z siebie więcej energii i utrzymać organizm w dobrej formie)
  • spożywanie 5 zdrowych posiłków o regularnych porach (pozwala nie tylko utrzymać prawidłową wagę, ale też wprawia nas w dobry nastrój)
  • Warto pamiętać, że organizm człowieka nie tylko potrzebuje, ale jest także źródłem energii, wytwarzanej przez każdą komórkę ludzkiego ciała. Gdy następują zakłócenia w przepływie tej energii, wpływa to na prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu, w tym na pracę poszczególnych narządów. Dlatego korzystanie z pokładów pozytywnej energii, o których wspomniano powyżej, daje największe efekty wtedy, gdy poznamy siebie i swoje potrzeby. Rozmowa z samym sobą (poprzez skupienie, wyciszenie i wejrzenie w głąb siebie) pozwoli na zastanowienie się, czego tak naprawdę pragniemy a co nas ogranicza. Trzeba nauczyć się słuchać swojego serca, wewnętrznego głosu rozsądku zwanego intuicją oraz naturalnego biorytmu. Gdy uda nam się zapanować nad sobą (w tym nad swoimi emocjami), to z czasem będziemy już wiedzieli, kim jesteśmy (co tak naprawdę stanowi sens naszego życia), jakie są nasze najmocniejsze atuty (w czym jesteśmy najlepsi), do czego dążymy oraz w jaki sposób możemy osiągnąć upragnione cele życiowe, zachowując przy tym swój indywidualny kręgosłup moralny a przez to wewnętrzny spokój, ład i harmonię.