Fizjoterapeuta – kim jest? (cz.1)
Fizjoterapeuta zgodnie z ustawą z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Ustawa określa:
  • zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
  • możliwości uzyskania prawa wykonywania zawodu,
  • kształcenia zawodowego i podyplomowego
  • odpowiedzialność zawodową

Na mocy ustawy powołana została Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF), która zrzesza oraz nadzoruje Fizjoterapeutów w Polsce nad należytym wykonywaniem obowiązków. Powołana przez KIF, Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyznaje prawo oraz nadaje indywidualny nr prawa wykonywania zawodu. Jeżeli chcesz sprawdzić czy osoba, z którą chcesz współpracować do której zapisałeś się na wizytę jest fizjoterapeutą, warto sprawdzić dane możesz to zrobić w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów na https://kif.info.pl/rejestr/.

Fizjoterapeuci to również eksperci kliniczni oferujący leczenie pacjentom cierpiącym na problemy fizyczne spowodowane urazami, chorobami oraz procesem starzenia się. Fizjoterapeuci Posiadają rozległa wiedzę naukową oraz kliniczną z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki. Jest ona niezbędna do oceny, diagnozowania i leczenia chorób. Pomagają także stymulować rozwój, przyspieszać regenerację oraz pozwalają Pacjentom w zachowaniu niezależności tak długo, jak to możliwe.

Fizjoterapia, to zawód medyczny wykorzystujący swoją wiedzę
i umiejętności do poprawy schorzeń związanych z różnymi dziedzinami nauk medycznych, takich jak:

– Neurologia (udar, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona itp.)

– Ortopedia (szczególnie z urazami związanymi z układem nerwowo – mięśniowo – szkieletowym, bóle kręgosłupa, stawów obwodowych)

– Reumatologia (zapalenia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK))

– Kardiologia (przewlekłe choroby serca, nadciśnienie tętnicze, opieka po      zawale serca)

– Pulmonologia (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, choroby zakaźne tj. COVID-19)

Fizjoterapeuci, tak jak pozostałe zawody medyczne są zmotywowani do pogłębiania wiedzy i pomagania drugiemu człowiekowi. Uczestniczą w kursach, czasami nawet wielomiesięcznych, gdzie wiedza ukierunkowana jest na dany problem. Nieustannie biorą udział
w konferencjach i sympozjach naukowych, aby być na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną. Ponadto fizjoterapeuci pracują w różnych specjalizacjach z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej, zajmują się edukacją oraz prowadzą badania kliniczne.

Fizjoterapia to także profilaktyka, czyli zapobieganie możliwym ubytkom zdrowotnym spowodowanym przez nieprawidłowe funkcjonowanie, wykonywanie ćwiczeń, siedzący tryb życia, jednostki chorobowe, brak dbania o kręgosłup. Fizjoterapeuci doradzą jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, zapobiegać urazom, czy spowolnić proces starzenia się.

Celem naszych podmiotów leczniczych FIZJOTERAPIA GRUDNIEWSCY jest zapewnienie KOMPLEKSOWEJ OPIEKI TERAPEUTYCZNEJ by pomoc Pacjentowi w przywróceniu sprawności ruchowej organizmu. Specjalizujemy się̨ w zabiegach masażu leczniczego, terapii manualnej kręgosłupa i stawów obwodowych oraz kinezyterapii (leczenie ruchem)

Wykonujemy zabiegi w następujących jednostkach chorobowych:

➡ skrzywienia kręgosłupa

➡ dyskopatie i zwyrodnienia

➡ bóle głowy (odkręgosłupowe)

➡ korekcja wad postawy i wad stóp

➡ przepukliny krążkowe kręgosłupa

➡ bóle kręgosłupa i stawów obwodowych

➡ rwa kulszowa, barkowa, udowa (stany przewlekłe)

Fizjoterapia stanowi bardzo istotną część systemu usług opieki zdrowotnej
i opieki społecznej, w tym także w dobie obecnie trwającej pandemii.

Dlatego w kolejnym artykule przedstawię, jak fizjoterapeuci pomagają Pacjentom z COVID-19, w tym wytyczne Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT) oraz efektach współpracy Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Opracowanie:

mgr fizjoterapii Łukasz Frącz

https://www.facebook.com/fizjoterapiagrudniewscy/posts/3426156290847450