Hallux – czym jest i jak sobie z nim radzić

Każdy wie jak wygląda hallux. Jest to nieestetyczna deformacja stopy, która charakteryzuje się wystającą kostką w okolicy dużego palca stopy.
Przyjmuje się, że hallux jest deformacją wynikającą z nieprawidłowego obciążenia stopy.

Na stopie znajdują się trzy główne punkty podparcia; jeden zlokalizowany jest pod piętą, drugi pod V kością śródstopia, trzeci pod I kością śródstopia, czyli w miejscu pojawienia się halluxa.

Kiedy punkty te są nierównomiernie obciążane, i większa część ciężaru zaczyna spoczywać na I kości śródstopia, może dojść do powolnej deformacji w stawie.

Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn pojawienia się palucha koślawego jest noszenie nieprawidłowego obuwia. Wymienia się tu buty na wysokim obcasie oraz obuwie z bardzo wąskimi czubkami, które nadmiernie ściskają palce. Kolejną z przyczyn jest osłabienie mięśni podeszwowej strony stopy, które powoduje powstawanie płaskostopia poprzecznego. Dodatkowym czynnikiem może być wada ustawienia kolan, czyli kolana koślawe, która powoduje zmianę obciążenia stóp.

Zdecydowanie częściej problem ten dotyka kobiet. Kobiety zdecydowanie częściej noszą niedostosowane do stopy obuwie, ale mają również skłonność do koślawości kolan z powodu szerokich bioder i zdecydowanie luźniejszych więzadeł w stawach kolanowych.

Objawy
Deformacji stawu towarzyszy ból podczas chodzenia i stania, zaczerwienienie, czasem obrzęk. Pojawia się ograniczenie ruchomości i uczucie sztywności. Po jakimś czasie kostka staje się wystająca a paluch koślawi się i „podwija” pod pozostałe palce.

Jak temu zaradzić?

Badanie – Przede wszystkim dobrze zdiagnozować. Warto wykonać badanie u podologa. Komputerowe badania dokładnie określi jaki rodzaj wady stóp występuje w danym przypadku i pozwoli na zdiagnozowanie przyczyny schorzenia.

Wkładki – jeśli wada stóp jest duża, warto rozważyć zamówienie odpowiednich wkładek, przystosowanych do dysfunkcji. Pozwolą one na odciążenie stopy i będą zapobiegać dalszym deformacjom.

Zmiana obuwia – jeśli problem halluxa już się pojawił, to warto zmienić obuwie na wygodne i nie uciskające. Nie będzie ono wywoływać uczucia bólu i powoli na rehabilitację i zmniejszenie dolegliwości.

Ćwiczenia – stopę można ćwiczyć. Zapytaj o zestaw ćwiczeń swojego fizjoterapeutę.
Niestety przy dużych deformacjach stopy jedynym leczeniem może okazać się operacja. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka