Jaki wpływ na nasze ciało ma słońce?

Lato wprawdzie mało słoneczne, ale warto mieć nadzieję, że pogoda poprawi się na tyle, że będziemy mogli cieszyć się ciepłem i słońcem.

A czy wiece jakie korzyści dla naszego organizmu mają kąpiele słoneczne?

Poprawia nastrój – kiedy świeci słońce nasz organizm wytwarza endorfiny, zwane hormonami szczęścia.

Obserwuje się również większe wydzielanie serotoniny, która jest również hormonem poprawiającym nastrój, regulującym sen oraz poprawiającym apetyt.

Wzmacnia kości – Wszyscy wiedzą, że słońce ma coś wspólnego z witaminą D.

Pod wpływem promieni słonecznych witamina D wytwarzana jest w skórze. Pozwala ona na lepsze wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia. Można powiedzieć, że wzmacnia kości. Dodatkowo witamina D wspomaga pracę układu nerwowego i odporność organizmu.

Wspomaga pracę układu krążenia – słońce i ciepło normalizuje ciśnienie krwi i  poprawia pracę serca.

Pomaga w problemach skórnych – łagodna ekspozycja na słońce może złagodzić problemy ze skórą, takie jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, czy łuszczycę. Jednak kąpiele słoneczne muszą być zażywane rozsądnie. Nadmierne opalanie się,  jest dla skóry szkodliwe.

Łagodzi bóle stawów – przewlekłe, reumatyczne bóle stawów mogą się zmniejszyć, po przebywaniu na słońcu. Dzieje się tak za sprawą rozgrzania ciała i rozluźnienia mięśni.

Przyspiesza przemianę materii – słońce przyspiesza spalanie kalorii i pomaga w oczyszczaniu organizmu.

Pamiętaj, że najbezpieczniej przebywać na słońcu do godziny 11:00 i po godzinie 16:00.

Wtedy promieniowanie jest łagodne i można uniknąć dotkliwych poparzeń. Zabezpieczaj się też kremem z odpowiednim filtrem, ponieważ pomimo tak licznych zalet słońca, potrafi ono być zdradliwe.

 

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka