Jakie plecaki i jak je nosić, aby nie nadwyrężać kręgosłupa?

Zaczęła się szkoła, więc wielu rodziców staje przed wyzwaniem zakupienia dla dziecka szkolnej wyprawki, w tym plecaka. Pojawia się zatem pytanie: jaki produkt kupić, aby jak najlepiej zadbać o kręgosłup naszych dzieci?

Dzieci w wieku szkolnym narażone są na pojawienie się wad postawy lub pogłębienie  już istniejących. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim wielogodzinne siedzenie w ławce, spędzanie czasu nad lekcjami i lekturami oraz noszenie ciężkiego plecaka. Ciężar noszony na placach może negatywnie wpływać zarówno na kręgosłup, jak i na stawy naszych pociech. O ile nie jesteśmy w stanie wyeliminować z życia dziecka szkolnych obciążeń, możemy zniwelować je do minimum.

Plecak czy tornister?

Jest to podstawowe pytanie, jakie rodzice zadają sobie podczas kompletowania wyprawki. Wybór jest trudny, ponieważ zależy zarówno od wieku, jak i od indywidualnych upodobań dziecka.

Tornister jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą. Jest szeroki wybór wzorów i kolorów, tak więc każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Plecak jest wyborem starszych dzieci i w pewnym wieku nie można już nalegać na noszenie tornistra.

Niezależnie od tego czy wybieramy plecak czy tornister, powinniśmy zwrócić uwagę na pewne elementy wspólne:

Powinien być lekki – waga samego plecaka nie powinna być duża. Zaleca się aby dziecko nosiło ciężar nie większy niż 10% masy swojego ciała. Kiedy wybierzemy produkt ważący 2 kilogramy, na pewno przekroczymy te normy i dodatkowo obciążymy plecy naszego dziecka

Usztywniany tył – tornister jest sztywny, dlatego warto zwrócić uwagę, aby był wyprofilowany. W ten sposób nie obciążymy placów i będziemy zapobiegać wadom postawy. Plecaki też powinny mieć miękki i sztywny tył. Jest to bardziej komfortowe dla mięśni i kręgosłupa oraz nie powoduje garbienia się.

Szerokie, miękkie szelki – najlepiej, kiedy mają szerokość nie mniejszą niż 4 centymetry. Powinny być miękkie i wygodne, żeby nie uciskały ramion.

Wielkość – plecaki i tornistry nie powinny być szersze od pleców dziecka, nie powinny być też za długie. Im większy, tym ciężej jest go nosić i trudniej utrzymać prawidłową postawę.

Plecak na kółkach – jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów.

Nie wymaga dźwigania, łatwo jest się z nim przemieszczać i można nieco więcej w niego włożyć.

Jak nosić plecak?

Równo na obu ramionach – należy pilnować, aby szelki były równo wyregulowane. W ten sposób obciążenie będzie się równomiernie i symetrycznie rozkładało.

Na odpowiedniej wysokości – szelki nie mogą być za długie a plecak nie powinien opierać się o pośladki. Nie mogą być też za krótkie, bo będą powodowały odchylenie w tył i ucisk pod pachami. Najlepiej kiedy plecak znajduje się na wysokości łopatek.

Odpowiedni ciężar – o ile nie mamy wpływu na wagę podręczników, to możemy kontrolować czy dziecko ma w plecaku tylko niezbędne rzeczy. Sprawdzajmy to regularnie!

Nie na jednym ramieniu – warto nauczyć dziecko, aby nie nosiło plecaka na jednym ramieniu. Generuje to bowiem jednostronne obciążenia i może wpływać na pojawienie się wad postawy.

Życzymy miłych zakupów i do szkoły marsz!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka