Jazda rowerowa – można czy nie?

Wiele osób borykających się z problemami bólowymi kręgosłupa zadaje pytanie dotyczące jazdy rowerowej.

Czy wycieczki rowerowe wpływają korzystnie na kondycję naszego kręgosłupa, czy jest wręcz odwrotnie?
Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ludzie cierpiący na schorzenia kręgosłupa bardzo często dostają zakaz jeżdżenia na rowerze. Tłumaczy się to faktem, że pozycja jazdy powoduje mocne pochylenie i naraża kręgosłup na spore przeciążenie. Nie można się z tym nie zgodzić.
Jednak należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i zupełnie inaczej będzie reagował na pewnie przeciążenia.

Z roweru należy zrezygnować, jeśli podczas, lub po zakończeniu jazdy, pojawia się ból, lub uczucie dyskomfortu. Świadczy to o tym, że ta forma aktywności nie jest korzystna dla naszego kręgosłupa. Jeśli w trakcie i po przejażdżce czujemy się dobrze i nie obserwujemy żadnego nasilenia dolegliwości, nie ma potrzeby odmawiać sobie przyjemności jeżdżenia.

Na co warto zwrócić uwagę:

1. Dostosuj wysokość kierownicy – warto podnieść kierownicę nieco wyżej i zmniejszyć zgięcie kręgosłupa. Jest to na pewno bardziej zdrowe i komfortowe dla naszego organizmu. Rewelacyjne są rowery miejskie, na których plecy są zupełnie wyprostowane.

2. Zacznij od małych dystansów – jeśli miałeś przerwę w jeżdżeniu, nie porywaj się od razu na długie dystanse. Zacznij spokojnie, od kilku kilometrów. Jeśli nie pojawią się dolegliwości bólowe, możesz stopniowo zwiększać dystans.

3. Uważaj na deszcz – jak wszyscy wiemy kręgosłup nie przepada za chłodem i wilgocią. Uważaj więc, żeby nie przemoknąć podczas wycieczki. Miej przy sobie jakieś okrycie wierzchnie i kurtkę chroniącą od deszczu.

4. Uważaj na upadki – upadek bywa niebezpieczny. Nie tylko dlatego, że można sobie połamać kości. Niekontrolowane ruchy podczas upadku mogą powodować silne przeciążenie i podrażnienie kręgosłupa, co może skutkować pojawieniem się ostrych dolegliwości bólowych.

Życzymy szerokiej drogi i udanych wycieczek!!!

Opracowała: mgr fizjoterapii Anna Mąka