Łokieć tenisisty – schorzenie nie tylko u tenisistów

Czy „łokieć tenisisty”, zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest schorzeniem dotykającym jedynie miłośników gry w tenisa? Otóż nie. Paradoksalnie częściej diagnozuje się je u pracowników biurowych, informatyków, mechaników oraz chirurgów ortopedów. Chodzi tu o specyficzne ułożenie nadgarstka w zgięciu grzbietowym (do góry), czy wykonywanie ruchów typu „wkręcanie” z silnym zaciskaniem pięści.

Odczuwane dolegliwości bólowe są spowodowane degeneracją ścięgien mięśni prostowników nadgarstka w ich bliższym przyczepie, czyli w okolicy stawu łokciowego a przyczyną takiego przeciążenia jest przewaga pracy mięśni prostowników w stosunku do mięśni zginaczy. Pojawia się wtedy stan zapalny i/lub mikrourazy prowadzące nawet do zwapnienia ścięgna i jego naderwania.

OBJAWY:

– kłujący, piekący, pulsujący ból, powoli narastający, zlokalizowany w okolicy łokcia po jego bocznej stronie

– ból nasilający się podczas chwytania

– promieniowanie bólu do ramienia oraz do nadgarstka

– osłabienie siły nadgarstka

LECZENIE:

  1. W ostrej fazie schorzenia stosuje się farmakologię w postacie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i sterydów podawanych w postaci obstrzykiwania ścięgna.
  2. Fizykoterapia – fala uderzeniowa, ultradźwięki w celu stymulacji tkanki do regeneracji i działania przeciwbólowego.
  3. Dostosowanie miejsca pracy w celu zmniejszenia obciążeń prostowników – zmiana ustawienia klawiatury, stosowanie odciążającej nadgarstek podkładki itd.
  4. Ćwiczenia – głównie rozciąganie grupy prostowników nadgarstka, lekki trening poprawiający ukrwienie z niewielkim obciążeniem.
  5. Masaż poprzeczny u fizjoterapeuty – stosowany w celu stymulacji uszkodzonej tkanki do regeneracji i przebudowy.
  6. Kinesiotaping – w celu odciążenia bolesnego miejsca, jako terapia dodatkowa podczas leczenia właściwego.

 

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka