Masaż? TAK, masaż! Czyli obalamy mity

Bardzo wiele osób ma wątpliwości, czy udać się ze swoimi problemami zdrowotnymi do gabinetu masażu. Wędrują więc od przychodni do przychodni, od lekarza do lekarza, ciągle omijając witrynę z napisem „masaż”.

Dlaczego ludzie boją się masażystów? Od wielu lat krążą bowiem różne mity i bajki na ich temat. Postanowiliśmy stanąć oko w oko ze stereotypami dotyczącymi masażu i pokazać Wam, że warto jednak poszukać w swoim mieście dobrego gabinetu.

1. Masować może każdy
Wiele osób nie decyduje się na wizytę w gabinecie masażu, gdyż wszędzie słychać, że masażystą można zostać po weekendowym kursie. Wprawdzie nadal na rynku znaleźć można wiele osób niekompetentnych i niewykształconych, jednak jest ich coraz mniej.

Wybierając gabinet warto sprawdzić dyplomy pracowników, często okazuje się, że są to wykształceni fizjoterapeuci i masażyści, którzy wyspecjalizowali się właśnie w tej dziedzinie.

2. Masaż relaksuje, nie leczy
Nic bardziej mylnego! Masaż kojarzy się z czyś przyjemnym i odprężającym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na przestrzeni lat dział fizjoterapii nazywany masażem rozwinął się w znacznym stopniu. Oprócz zabiegów relaksacyjnych można skorzystać z masaży leczniczych, które pozwalają pozbyć się wielu dolegliwości bólowych i wszelkiego rodzaju napięć mięśniowych. Mogą być stosowane jako terapia właściwa lub jako uzupełnienie innych terapii rehabilitacyjnych.

3. Kiedy masaż boli, to jest wykonany źle
Jeśli mówimy o masażu relaksacyjnym, ten nie powinien boleć. Z masażami leczniczymi jest nieco inaczej. Wiele z nich, choćby masaż poprzeczny, czy masaż sportowy, są bolesne dla pacjenta. Zazwyczaj masażysta wykonuje zabieg na granicy bólu, starając się nie przekraczać znacznie progu bólowego. Masaże lecznicze, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu leczenie nieprawidłowości tkanki poddawanej zabiegowi. Zdarza się więc, że parę dni po masażu utrzymuje się obolałość i nie jest to niczym nieprawidłowym.

4. Kobiety są za słabe, żeby pracować jako masażystki
Wszystko jest kwestią odpowiedniej techniki. Niejedna drobna kobieta wykona masaż mocniej i dokładniej niż mężczyzna. Każda z płci ma inne cechy, ale nie ma podziału na lepszych i gorszych. Jeśli masażysta lubi swoją pracę i wkłada w nią całe serce, nie ma mowy o nieprawidłowym wykonaniu zabiegu, a płeć nie ma tu nic do rzeczy.

5. Na masaż mogą pozwolić sobie tylko ludzie zamożni
Nieprawda! Ceny masaży są bardzo przystępne, często dostępne są w formie pakietów, co dodatkowo obniża ich cenę. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś proponuje wyjątkowo niską cenę za usługę może się okazać, że chce tylko zarobić. Cena masażu często jest adekwatna do wykształcenia i doświadczenia masażysty, który kształcił się i rozwijał swoje umiejętności przez lata, aby móc jak najskuteczniej pomagać pacjentom.
Chyba udało nam się obalić najczęstsze mity dotyczące masażu i masażystów. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości piszcie! Odpowiemy na każde pytanie:)