Samoleczenie, czyli relaks autogenny 15-minutowy

„Moc uzdrawiania lub czynienia człowieka chorym, jaką ma ludzka wyobraźnia w stosunku do ludzkiego ciała, jest właściwością, z którą rodzi się każdy z nas. Miał ją pierwszy człowiek, będzie miał ją również ostatni.” (Mark Twain)

Metoda psychotronicznego leczenia w praktyce (metodą Evelin Monahan), zwana inaczej relaksem autogennym, jest stosowana w celu wzmocnienia organizmu oraz wspomaga leczenie różnych chorób, za pomocą myśli.

Wykonuje się ją samemu, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu a poszczególne czynności opisano poniżej:

 1. Wybierz spokojne miejsce, połóż się lub usiądź na krześle z oparciem, by wygodnie oprzeć głowę.
 2. Zamknij oczy i spokojnie obserwuj swój oddech, nie kontrolując go. Rozluźnij mięśnie całego ciała, od twarzy począwszy a kończąc na palcach nóg.
 3. Wciągnij głęboko powietrze przez nos, rozciągnij płuca i przeponę. Obserwuj wewnętrznym okiem swój oddech, wyobraź sobie jak powietrze przepływa poprzez twoje ciało, kończąc w okolicach mózgu. Przy wydechu (również tylko przez nos) zwalniaj mięśnie brzucha i pogrążaj w relaksie całe ciało i umysł. Powtórz to ćwiczenie trzy razy, za każdym razem starając się pogłębić relaks.
 4. Stwórz w umyśle obraz systemu krążenia. Wyobraź sobie wszystkie naczynia krwionośne, tętnice, żyły, naczynia włoskowate. Znajdując się w głębokim rozluźnieniu, uświadom sobie przepływ krwi przez ciało. Powtarzaj w myśli: „Pragnę, aby mój system krwionośny był w całkowitej harmonii z samym sobą i z innymi systemami mojego organizmu. Pragnę, aby usunął wszystkie zanieczyszczenia z mojego ciała i wniósł nową energię do wszystkich komórek mojego organizmu.”
 5. Przedstaw sobie swój system oddechowy. Pozwól, aby uformował się wyraźny obraz twych płuc, niech się rozprężają i kurczą, niech zaopatrują w tlen twój organizm. W umyśle powtarzaj: „Potęgą mojej nadświadomości rozkazuję, aby mój aparat oddechowy pracował doskonale i pozostawał w doskonałej harmonii ze sobą oraz ze wszystkimi pozostałymi systemami mojego ciała.”
 6. Wyobraź sobie swój system trawienny. Stwórz wyraźny obraz żołądka, jelit cienkich grubych. Powtarzaj w myśli następujące słowa: „Przez moc Nadświadomości pragnę, aby mój system trawienny wyciągał maksimum korzyści z pożywienia, jakie przyjmuję oraz aby pozostawali oni w całkowitej harmonii ze sobą oraz całym moim organizmem”.
 7. Ujrzyj w umyśle obraz swego serca, przypatrz się jemu dokładnie i powtarzaj następujące słowa: „Mocą Nadświadomości rozkazuję, aby moje serce pracowało wydajnie, spokojnie, bez zakłóceń. Życzę  sobie, aby pozostawało w całkowitej harmonii ze sobą i całym moim organizmem.”
 8. Wytwórz w swoim umyśle obraz właściwego szkieletu. Niech twe wewnętrzne oko ujrzy wszystkie kości i stawy. Mów w umyśle: „Przez niezwykłą moc mojej Nadświadomości rozkazuję, aby wszystkie zwapnienia , zgrubienia i schorzenia mojego szkieletu natychmiast zostały usunięte, a chore komórki odłączone, zastąpione zdrowymi i wydalone z organizmu jako obciążenie, burzące harmonię mojego ciała”.
 9. Teraz ujrzyj w umyśle samego siebie. Niech ten twój portret odzwierciedla doskonale zdrowie. Z tym obrazem przed oczyma powtarzaj następujące słowa. „Pragnę , aby wszystkie systemy mojego ciała pozostawały w całkowitej wzajemnej harmonii. Przez potęgę Nadświadomości zarządzam, aby moje ciało cieszyło się idealnym zdrowiem, a wszystkie choroby zostały usunięte jako dysharmonia”.
 10. Oddychaj głęboko, przeponowo. Pozwól, aby twój umysł towarzyszył oddechowi przez ciało, kończąc na doprowadzeniu go do szczytu głowy. Powtarzaj to ćwiczenie trzy razy, pogrążając się za każdym razem głębszy relaks. Powtarzaj w myśli: „Jestem doskonale zdrowy na ciele i umyśle”.
 11. Przez chwilę oddychaj swobodnie, nie kontrolując oddechu i nadal utrzymując ciało w odprężeniu.
 12. Otwórz oczy i idź do codziennych zajęć.

Technika ta właściwie praktykowana, zajmuje w przybliżeniu ok. 15 minut. Ćwiczyć można jeden raz dziennie, do trzech razy, w możliwie równych odstępach czasu. Życie narzuca nam różne ograniczenia, dlatego sztywnych ram nie da się wprowadzić. Co ciekawe, psychotroniczne leczenie można stosować nie tylko w odniesieniu do siebie, ale w ten sposób można także skutecznie pomagać innym. Odległość przestrzeni bowiem nie stanowi przeszkody dla psychotonicznego leczenia. Twoje leczące myśli pędzą z prędkością światła i poddane są potężnej sile ludzkiej we Wszechświecie – Potędze Nadświadomości.