Siedzenie na piłce w biurze

Przy prawidłowym, ergonomicznym siedzeniu na krześle biurowym, o odpowiedniej regulacji wysokości siedziska oraz wysokości oparcia i kąta jego pochylenia, dochodzi do odciążenia odcinka lędźwiowego m. in. dzięki oparciu odcinka piersiowego na wysokości łopatek i ułożeniu stóp na podłodze.

Warto jednak pamiętać, że kręgosłup nie jest stworzony do siedzenia i przebywania w jednej pozycji. Dlatego alternatywą dla krzesła, podczas wielogodzinnej pracy siedzącej przed komputerem lub podczas spotkań firmowych, może być np. piłka rehabilitacyjna z systemem ABS (powolnym wypuszczaniem powietrza w razie przebicia).

Zmiana fotela lub krzesła na piłkę na swoim stanowisku pracy prowadzi do zmiany pracy naszego układu mięśniowo-powięziowego. Siedzenie na piłce to dla kręgosłupa rodzaj treningu – aktywuje oraz wzmacnia te grupy mięśniowe, które zwykle podczas siedzenia na krześle nie pracują. Głównie są to mięśnie brzucha oraz mięśnie głębokiej stabilizacji. Praca tych mięśni wymusza pozycję wyprostowaną podczas siedzenia, co zapobiega bólom pleców.

Wzmocnienie mięśni brzucha i mięśni głębokiej stabilizacji poprawia naszą postawę, stabilizację oraz równowagę. Taki sposób siedzenia będzie najodpowiedniejszy dla osób, które nie mają przeciążeń w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz osłabionych mięśni głębokiej stabilizacji.

Osoby, które zdecydują się na używanie piłki zamiast krzesła nie powinny mieć także problemu z zawrotami głowy i pogłębionej lordozy. Najlepiej siedzieć na piłce tyle czasu, ile jesteśmy w stanie zachować prawidłową pozycję bez dolegliwości bólowych.

Jeżeli zaczynamy czuć ból lub dyskomfort i nie jesteśmy w stanie utrzymać wyprostowanej postawy, to powinniśmy zmienić piłkę na krzesło. Takie zmiany możemy wykonywać wielokrotnie, co będzie prowadziło do odciążenia kręgosłupa i bioder oraz do wzmocnienia poszczególnych partii mięśniowych.

Piłki w rozmiarach:

są dostępne w naszym sklepie online lub w jednym z gabinetów FIZJOTERAPIA GRUDNIEWSCY w Warszawie:

  1. ul. Oś Królewska 18B, lok. U-4 (Miasteczko Wilanów) tel. 793 239 239
  2. ul. Łukowska 1, lok. U-16 (Praga-Południe), tel. 793 388 855

Opracowanie: mgr fizjoterapii Walenty Trandasir