Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa

Prawidłowo ukształtowany kręgosłup jest układem charakteryzującym się odpowiednim ułożeniem kręgów względem siebie. Kręgosłup dzielimy na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny/ogonowy. Wyróżniamy również tak zwane fizjologiczne, czyli prawidłowe, krzywizny poszczególnych odcinków:

lordozę szyjną, kifozę piersiową , lordozę lędźwiową i kifozę krzyżową. Lordoza to wygięcie w przód, kifoza jest wygięciem w tył.

Każde zaburzenie symetrii tego układu jest już nieprawidłowością, która może prowadzić do różnych schorzeń. Kręgosłup jest bowiem  fundamentem naszego organizmu, jeśli jedna „cegiełka” układa się nieprawidłowo reszta układu również ulega zmianom.  Jednym ze skutków takich nieprawidłowych ułożeń jest skolioza.

Skolioza jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, czyli takie które obejmuje zmiany w kilku kierunkach:

 • skrzywienie boczne
 • rotację czyli skręcenie kręgów
 • zniekształcenie krzywizn kręgosłupa

Skoliozy można klasyfikować w oparciu o wiele czynników, jednak najprostsze z nich wyglądają następująco:

Ze względu na miejsce występowania;

 • szyjna
 • piersiowa,
 • lędźwiowa

Ze względu na liczbę łuków;

 • jednołukowe
 • dwułukowe
 • wielołukowe

Ze względu na przyczynę pojawienia się;

 • wrodzone
 • idiopatyczne (niewiadomego pochodzenia)

Skoliozy powodują liczne zmiany zarówno w kształcie naszego ciała, jak również w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.  Najbardziej widoczne są deformacje w obrębie tułowia polegające na zniekształceniu żeber na skutek rotacji kręgów. Charakterystyczne jest pojawienie się tak zwanego garbu żebrowego po jednej stronie pleców. Żebra po drugiej stronie robią się wklęsłe. Deformacji tej towarzyszy również zniekształcenie klatki piersiowej. Takie zmiany powodować mogą zaburzenia oddychania, a nawet, w cięższych skoliozach, problemy z sercem.

Kolejną nieprawidłowością jest asymetria w obrębie miednicy. Jest to najczęściej obniżenie jednego talerza biodrowego. Wynikiem jest skośne ustawienie miednicy i pozorne skrócenie jednej z kończyn.

Progresja zniekształceń  pojawia się w fazie przyspieszonego wzrostu, a im wcześniej się pojawi tym zmiany są większe.

Do dziś nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania skolioz.  Uważa się, że jest to wada genetyczna, dziedziczna. Obalono teorię mówiącą, iż przyczyną pojawiania się tej choroby jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia czy chodzenia. Wiemy natomiast, że czynniki te mogą zaburzyć proces całego leczenia.

Leczenie skolioz składa się w wielu elementów: wizyt u specjalistów, odpowiednio dobranej rehabilitacji, korekcji  i pracy w warunkach domowych.

Świetną formą uzupełnienia całej terapii jest Zintegrowany Masaż Manualny (ZMM) w naszym Gabinecie. Indywidualnie dobrana terapia pozwala na poprawę i utrzymanie ruchomości klatki piersiowej i kręgosłupa, spowolnienie procesu postępowania zniekształceń oraz zapobieganie dolegliwościom bólowym. Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami borykającymi się z problemem skolioz pozwala nam na przeprowadzenie w pełni profesjonalnego zabiegu.

ŹRÓDŁA:

 1. J. Kiwerski, R. Filutko –„ Bóle kręgosłupa” PZWL, Warszawa 2005
 2. Kasprzyk T. „Wady postawy ciała”; Kacper s.c.; Kraków 2002
 3. Pod redakcją Marciniak W. Szulc A.; „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja” ; PZWL, Warszawa 2008