Urazy ścięgna Achillesa w sporcie

Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie. Odgrywa bardzo duże znaczenie w procesie chodzenia, biegania i skakania. Na jego budowę składa się mięsień trójgłowy łydki, czyli mięsień brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty.

PRZYCZYNY USZKODZENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA
Jak to zazwyczaj w sporcie bywa, główną przyczyną urazów ścięgna jest zdecydowane przeciążenie tej struktury. Nadmierny wysiłek fizyczny, zbyt wiele jednostek treningowych w tygodniu, brak czasu na regenerację – to wszystko może przyczynić się do urazu i uszkodzenia włókien ścięgna, a nawet do jego przerwania. Bardzo częstą przyczyną jest brak odpowiedniego przygotowania do treningu, czyli brak, lub źle przeprowadzona rozgrzewka.

Rozgrzewka jest bardzo ważną częścią każdego treningu i w żaden sposób nie należy tego ignorować!

Bardzo wiele przypadków naderwania, czy zerwania ścięgna Achillesa miała miejsce podczas pierwszych kroków na boisku, czy macie, kiedy zadziałała bardzo duża siła zewnętrzna (np. naskok na nogę), a tkanka nie była przygotowana na przyjęcie takiego obciążenia.

NAJCZĘSTSZE URAZY ŚCIĘGNA ACHILLESA

Zapalenie ścięgna – charakteryzuje się silnym bólem w okolicy zajętej struktury, nasilającym się po wysiłku fizycznym, lub przy zmianie standardowej formy treningu. W stanach ostrych może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, przebiegający z dużą bolesnością palpacyjną. Takie dolegliwości można, w pierwszym etapie, leczyć farmakologicznie, potem warto udać się do swojego fizjoterapeuty.

Naderwanie ścięgna – jest to częściowe uszkodzenie włókien ścięgna, które jest niezwykle bolesne i powoduje problemy w funkcjonowaniu kończyny. Po urazie może pojawić się obrzęk i niewielki krwiak. W przypadku naderwania ścięgna integralną formą leczenia jest rehabilitacja.

Zerwanie ścięgna Achillesa – jest to całkowite przerwanie ciągłości ścięgna. Urazowi towarzyszy charakterystyczny trzask oraz niemożność zgięcia podeszwowego stopy. Urazy takie leczy się w pierwszym etapie chirurgicznie – należy zszyć zerwane końce. W kolejnym etapie należy wprowadzić odpowiednią rehabilitację w celu przywrócenia funkcji oraz powrotu do aktywnego sportu.

Profilaktyka
• Przed każdym wysiłkiem należy się rozgrzać
• Elementem każdej rozgrzewki powinno być dynamiczne rozciąganie łydki, co poprawi krążenie we włóknach ścięgna i będzie zapobiegać jego urazom
• Po treningu warto rozluźnić mięśnie
• Jeśli pojawi się silne napięcie łydki, ból w Achillesie, warto skonsultować to z fizjoterapeutą, nawet kosztem opuszczenia treningu

ZATEM ROZGRZEWAJCIE SIĘ, BO SZKODA WASZYCH ACHILLESÓW!!!

Opracowanie: mgr fizjoterapii Anna Mąka