Wałek do automasażu – ROLLER

Rewolucją w masażu domowym w ostatnim czasie stał się specjalny wałek nazywany ROLLEREM.

Jest to urządzenie pokryte pianką, z wypustkami lub bez wypustek. Odpowiednio używany może być świetnym uzupełnieniem terapii oraz formą rozluźnienia mięśni po ciężkim dniu pracy

Fenomen wałków do masażu polega na tym, że umożliwia samodzielne rozmasowanie wielu partii mięśni, z użyciem własnego ciężaru ciała. Należy odpowiednio ułożyć się na urządzeniu i wykonywać ruchy, które powodują, że wałek masuje nasze ciało!

Dlaczego warto się  rolować?

Rolujemy się po to, aby uzyskać efekt automasażu mięśniowo – powięziowego, rozluźnienia bolesnych punktów na naszym ciele lub w celu ogólnego wzmocnienia mięśni. Masaż takim wałkiem pozwala na poprawę ukrwienia w miejscu aplikacji, rozluźnia spięte części ciała, odpręża je i pozwala na zapobieganie silniejszym dolegliwościom bólowym.

Kiedy i jak często wykonywać automasaż?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i ile mamy na to czasu. Masaż rolką można wykonywać rano, jako rozgrzewkę i przygotowanie mięśni do ciężkiego dnia pracy. Mamy wtedy „dobry start”, a nasze ciało lepiej zniesie przeciążenia, czekające na nas w ciągu całego dnia. Bardzo ważne jest rolowanie pod koniec dnia. Pozwala na zlikwidowanie napięć, które są wynikiem przeciążeń i stresów. Jeśli jesteśmy osobami aktywnymi warto rozluźniać swoje  mięśnie przed i po treningu, pamiętając, że masaż przed treningiem powinien być łagodny, a ten po wysiłku fizycznym może być nieco mocniejszy.

Na czym skupić się przy rolowaniu?

Ważne jest, aby każdej partii ciała poświęcić osobny czas. Rolować można uda – z przodu, z tyłu i po stronie bocznej, łydki, pośladki i plecy. Automasaż powinien być odczuwany intensywnie, możemy nieco bardziej docisnąć punkty, które są dla nas bolesne. Ruchy powinny być powolne i płynne, tylko w ten sposób dokładnie rozmasujemy wszystkie partie mięśni. Każdą część ciała rolujemy około 10 razy wykonując ruchy tam i z powrotem.

Jak dobrać odpowiedni wałek?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na twardość kupowanego sprzętu. W sprzedaży są wałki Standard – miękkie i idealne do użytku domowego oraz wałki Pro – dużo twardsze, które stosowane są w profesjonalnej terapii oraz dla osób zaawansowanych. Im twardszy wałek, tym bardziej bolesny masaż. Warto więc zapytać terapeutę i rodzaj wałka, jaki będzie dla nas odpowiedni.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania automasażu?

Przeciwwskazaniami do masażu są przede wszystkim siniaki, krwiaki i zmiany skórne, które mogą się zaostrzyć podczas używania urządzenia. Poza tym nie ma wyraźnych przeciwwskazań do używania wałka. Należy jednak zapytać terapeutę o odpowiednie pozycje ułożeniowe, aby wykonać masaż porwanie i efektywnie. Rewelacją jest fakt, że można połączyć masaż z ćwiczeniami wzmacniającymi na kręgosłup, nogi i ręce. Uzyskujemy wtedy efekt dwa w jednym!

 

Wałek dostępny jest także w naszym Gabinecie Masażu i Rehabilitacji Kręgosłupa GRUDNIEWSCY przy ul. Łukowskiej 1 w Warszawie (tel. 793 388 855). Dodatkowo do zakupionego rollera dodawany jest Indywidualny Zestaw Ćwiczeń, który fizjoterapeuci dopasowują do potrzeb pacjenta.

 

Opracowała: mgr fizjoterapii Anna Mąka